Celestion FTR18 4080FD 18 Inch Low Frequency Driver 8 Ohm 1000W
Rp3.150.000
Stok 100
Stok 100
Pengiriman
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
2-3 Days
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
1-3 Days
Warranty 1 year
More details
Free 30-Day returns
More details
Unbeatable offers
Black Friday Blowout!
Description
Celestion FTR18-4080FD 18” Low Frequency Driver, 8 Ohm Overview
Powerful and punchy bass for large venues. The Celestion FTR18-4080FD is an 18” low frequency driver with a 4” round copper voice coil and ferrite magnet. With a nominal impedance of 8 ohms and a 1000 watt continuous power rating, the FTR18-4080FD is the ideal choice for any speaker or subwoofer design. The FTR18-4080FD is constructed with a lightweight cast aluminium chassis. Providing integrity and ensuring minimal interference with the ferrite magnet. With a frequency range of 35Hz to 2.5kHz, the driver is able to produce distortion-free lows and fast transient responses.
Easy to install using the eight mounting slots, this compact driver is designed to fit cut-outs measuring 16.38”. Take advantage of Celestion’s legendary reputation for performance and reliability and add a FTR18-4080FD driver to your system today for outstanding detail and sound quality.
Specifications
  • Driver Dimensions: 18” / 457mm
  • Power Rating: 1000W RMS
  • Nominal Impedance: 8 Ohms
  • Sensitivity: 97dB
  • Frequency Range: 30Hz – 2500Hz
  • Voice Coil Diameter: 4” / 100mm
  • Voice Coil Material: Round Copper
  • Former Material: Glass Fibre
  • Cone Material: Glass Loaded Paper
  • Chassis Type: Cast Aluminium
  • Suspension: Double
  • Magnet Type: Ferrite
  • Magnet Weight: 3.1kg
  • Xmax: 6mm / 0.24”
  • Gap Depth: 10mm / 0.39”
  • Voice Coil Winding Width: 22mm / 0.87”
  • Dimensions: 435mm x 435mm x 200mm
  • Weight: 10.8kg / 23.8lbs
Mounting Information
  • Overall Diameter: 452mm / 17.8”
  • Overall Depth: 205mm / 8.07”
  • Cut-Out Diameter: 416mm / 16.38”
  • Mounting Slot Dimensions: 10mm x 7mm / 0.39” x 0.27”
  • Number of Mounting Slots: 8
  • Mounting PCD Range: 429mm – 440mm / 16.89” – 17.32”
  • Weight: 9.8kg / 21.6lbs
Customer Reviews
0 reviews
0
Belum ada ulasan.
Jadilah yang pertama memberikan ulasan “Celestion FTR18 4080FD 18 Inch Low Frequency Driver 8 Ohm 1000W”