Yamaha XMV4140D 4 Channel 140 watt Power Amplifier with Dante
Harga aslinya adalah: Rp28.400.000.Harga saat ini adalah: Rp24.140.000.
Stok 100
Stok 100
Pengiriman
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
2-3 Days
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
1-3 Days
Warranty 1 year
More details
Free 30-Day returns
More details
Unbeatable offers
Black Friday Blowout!
Description
The Power Amp for Commercial Spaces
Halls, malls, banquet rooms, and other commercial spaces demand a lot of speaker-driving energy, so it’s important to have a powerful unit like the Yamaha XMV4140-D 4-channel 140W Power Amplifier with Dante backing your system. This 4-channel Class-D power amp is efficient, flexible in connection and configuration, and comes ready to integrate into any existing 2U rack space. Its driving power accommodates both low- and high-impedance speaker systems at the same time, and even offers Double Power Mode for driving seriously high-output systems. Easily chain the XMV4140-D with your other Yamaha install audio system devices such as the MTX Series of processors, too. Smart redundant functions, versatile source selections, internal protection features — the XMV4140-D covers all the bases with ease. And with its Dante virtual audio network compatibility, the XMV4140-D easily accommodates extra-large spaces that require long-distance cabling. Designing an audio system for a commercial space? Sweetwater pros recommend having the Yamaha XMV4140-D Power Amplifier with Dante at the foundation!
Unparalleled efficiency
No breaker shutdowns or heavy and bulky cabling is required! Understandably, every application isn’t going to be equal — you’ll need to run both high- and low-impedance connections within the same space at times that would ordinarily require the use of varying amps and transformers. Luckily, the XMV4140-D can handle both impedances, even at the same time, enabling both streamlined system linking and much simpler installation. This power amp not only accommodates high-impedance, 70V/100V (125W) line-level connections and low-impedance, 4-ohm/8-ohm (140W) connections at the same time, but offers assignability for 70V and 100V modes to channel pairs without inhibiting the total number of available outputs — eliminating the need for bridge mode channel combinations!
Yamaha XMV4140-D 4-channel 140W Power Amplifier with Dante | Sweetwater
Working smarter and harder
Features:
  • Ideal 4-channel power amplifier for commercial installations like malls, banquet halls, and more
  • Patent-pending output voltage-matching circuit and Class-D circuitry supply over 90% efficiency
  • Automatic switching to low voltage drive prevents massive energy loss
  • Power Factor Correction delivers harmonically balanced audio at lower currents
  • Simultaneous 140W low- (4-ohm/8-ohm) and 125W high- (70V/100V) impedance operation creates output versatility and easy installation
  • Assignability for 70V and 100V modes to channel pairs eliminates the need for bridge mode channel combinations
  • Enabled per-channel selection of digital and analog Euroblock inputs
  • Dante-equipped for larger spaces that require excess cabling, supports AES67 audio network
  • Dante enables Ethernet linking and AMX/Crestron controlling
  • Dante Domain Manager and Device Lock keep your Dante infrastructure protected
  • Works incredibly well with separate MTX and MRX processors
  • Fits standard 2U rackspace
Specifications
Number of Channels: 4
Power Class: Class D
Watts/Side @ 8 ohms: 4 x 140W, 2 x 280W
Watts/Side @ 4 ohms: 4 x 140W, 2 x 280W
70V/100V Output: 4 x 125W @ 70V, 4 x 125W @ 100V
Inputs: 2 x 6-pin Euroblock
Outputs: 4 x Barrier Strip
Data I/O: 2 x 3-pin Euroblock (remote/fault output), 2 x RJ-45 (Dante)
Cooling System: Variable Speed Fan
Filters: No
Frequency Response: 20Hz-20kHz
THD: <0.2% (1kHz, half power)