Yamaha CXS18 XLF 2000W 18 inch Passive Subwoofer
Harga aslinya adalah: Rp16.300.000.Rp13.000.000Harga saat ini adalah: Rp13.000.000.
Stok 100
Last chance! Sale ends in
Stok 100
Pengiriman
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
2-3 Days
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
1-3 Days
Warranty 1 year
Free 30-Day returns
Description
The Yamaha CXS18XLF offers thunderous low end, superb clarity, and best-in-class SPL performance. This bass-reflex subwoofer boasts 2,000-watt power handling, a 29Hz–150Hz frequency range, and can tackle any application you throw at it. A great-sounding, custom-designed transducer delivers rafter-shaking low end. The CXS18XLF can take full advantage of processor tuning settings when used with a Yamaha PX Series amplifier. This sub employs a lightweight, yet durable, plywood cabinet with a premium-grade polyurea coating. The CXS18XLF is a must-have for completing your full-range CZR system.
- Passive subwoofer with 18″ LF driver
- A must-have for completing your full-range CZR system
- 29Hz–150Hz frequency range with 133dB SPL
- Great-sounding, custom-designed transducer
- Compatible with Yamaha PX Series amplifier processor tuning settings (amplifier sold separately)
- Lightweight, yet durable, plywood cabinet with a premium-grade polyurea coating
- Powered/Unpowered: Unpowered
- LF Driver Size: 18″ Subwoofer, 4″ Voice Coil, Ferrite Magnet
- Impedance: 8 ohms
- Power Rating: 1000W Program
- Inputs: 2 x SpeakON (parallel dual pole)
- Total Power: 2000W Peak
- Outputs: 1 x SpeakON (full range/cardioid rear)
- Frequency Range: 32Hz-3kHz (passive), 32Hz-150Hz (with DSP processing)